KIZ KULESİ

 Birkaç yıl önce sevgili eşimle birlikte  Kız Kulesi' nin büyüleyici atmosferine bir akşam yemeği için gitmiştik. Mekan, ortam, yeme... Birkaç yıl önce sevgili eşimle birlikte  Kız Kulesi' nin büyüleyici atmosferine bir akşam yemeği için gitmiştik. Mekan, ortam, yemekler ve canlı müzik tarifsiz derecede mükemmeldi. Yemek sonunda Türk kahvelerimizi açık alanda yakamoz eşliğinde ağır ağır yudumladık. Zaman hiç geçsin istemiyorduk ve en son tekne ile Kabataş iskelesine döndük.Bu arada yemek için rezarvasyon yapılıyor.
Çok sevdiğim arkadaş grubumla 15 günde bir  İstanbul' un değişik yerlerinde toplanırız. Hem görüşmüş hem de  İstanbul' un değişik mekanlarını gezme fırsatı bulmuş oluyoruz.Bilgileri internetten aldım.
Kız Kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı'nın Marmara Denizi'ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır.
Üsküdar'ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir. MÖ 24 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule, Karadeniz’in Marmara ile birleştiği yerde küçük bir ada üzerinde kurulmuştur. Bazı Avrupalı tarihçiler buraya Leander Kulesi derler. Kule hakkında pek çok rivayetler bulunmaktadır. Evliya Çelebi kuleyi şöyle tarif eder:
Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam 80 (seksen) arşındır. Sathı mesehası iki yüz adımdır. İki taraftan yerde kapısı vardır.
Bugün görülen kulenin temelleri ve alt katın önemli kısımları Fatih devri yapısıdır. Kulenin etrafındaki sahanlık geniş kaplanmıştır. Üstündeki madalyon halindeki bir mermer levhada, kuleye şimdiki şeklini veren Sultan II. Mahmut’un, Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 tarihli bir tuğrası vardır. Kulenin Eminönü tarafı daha genişçe olup burada bir de sarnıç vardır.
İlk olarak Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada Bizans döneminde inşa edilen ek bina ile gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise gösteri platformundan, savunma kalesine, sürgün istasyonundan, karantina odasına kadar birçok işlev yüklenmiştir. Asli görevi olan ve yüzyıllardan beri varlığı ile insanlara, geceleri ise geçen gemilere göz kırpan feneri ile yol gösterme işlevini hiç kaybetmemiştir.Geçmişten geleceğe en çok da düşlere yol göstermektedir Kız Kulesi. Kız Kulesi 2000 yılında restore edilerek, artık çatal-bıçak seslerinin duyulduğu bir mekân haline dönüştürülmüştür. Kız kulesine ulaşım Salacak- Kabataş ve Ortaköy'den sandallarla yapılmaktadır.
Çok eski tarihi geçmişi olan Kız Kulesi, bir zamanlar, Boğazdan geçen gemilerden vergi alınmak maksadı ile kullanılmıştır. Kule ile Avrupa Yakası boyunca büyük bir zincir çekilmiş ve gemilerin Anadolu Yakası ile Kız Kulesi arasından geçişine(o zamanlar gemi boyutları küçük olduğu için geçebilmekteydi) izin verilmiştir. Bir süre sonra Kule, zinciri taşıyamamış ve Avrupa Yakasına doğru yıkılmıştır. Kuleden suyun içine bakıldığında yıkıntıları görülmektedir.
Antik Çağ'da Arkla(küçük kale) ve Damialis(dana yavrusu) adları ile anılan kule, bir ara da "Tour de Leandros"(Leandros'un kulesi) ismi ile ün yapmıştır. Şimdi ise Kız Kulesi ismi ile bütünleşmiş ve bu ismi ile anılmaktadır.


 Kabataş iskelesinde teknemizi beklerken...


Tekne ile açılmaya hazırlanıyoruz...


Dışarı seyretmek bambaşka bir keyif...


Kız kulesindeyiz....
En son katında  Türk kahvesi molası


 Dürbünle  İstanbul' u seyretmenizi öneririm, başka bir güzel İstanbul...Kız kulesinin içinden bir kare...Yemek salonu...

Salacakta çay keyfi...


Günün sonu;  Salacak'da Kız kulesi karşısında çay eşliğinde arkadaşlarla kahkaha dolu bir sohbet....
 SEVGİLER...
SELMA MOLLAOĞLU

DAHA FAZLA LEZZET

nasıl gidilir 8175042908648613029

Yorum Gönder

 1. teşekkür ederim hiç gitmeyen biri olarak mutlu oldum:)

  YanıtlaSil
 2. O kadar güzel fotograflamissiniz ki gitmek vacib oldu:))) sevgiler
  Fatma Bagci ' Pasta Sarayim'

  YanıtlaSil
 3. tavsiyenize uymak vacib oldu :))) sevgiler

  YanıtlaSil

emo-but-icon

.........

SOSYAL MEDYA

Image and video hosting by TinyPic

Paylaşalım..

facebook twitter google+ youtube

FACEBOOK SAYFAMIZ

adnimo1

Popüler Yayınlar

Email Takip

Translate

HOTELLER

item