ŞİLİ İLE YABAN MERSİNİ

Bir destancı,bir destan kahramanı,bir ülke, bir ürün Destancımız,PABLO NERUDA,Şili' nin onur duyduğu xx.yüzyılın en büyük kalemlerin...


Bir destancı,bir destan kahramanı,bir ülke, bir ürün
Destancımız,PABLO NERUDA,Şili' nin onur duyduğu xx.yüzyılın en büyük kalemlerinden, bizim destancımız NAZIM HİKMET' in çağdaşı.
Su gibi berrak bir adamdan dupduru dizeler...
Destanlarla yaşamaya alışmış, böyle gurur duyulacak kahramanlar yetiştiren halkın yaşadığı ülke: ŞİLİ

Şili Ticaret Ofisi Direktörü Sayın  Gülşan  Atalay 'ın davetlisi olarak İstanbul Ritz-Carlton Hotel’de gerçekleşen Yaban mersini tanıtım toplantısına katıldım.
Sıcak bir ortamda lansmanlarla ürün, ürünün üretim ve ihracat prosesleriyle ilgili bilgilendirldik.ve gördük ki Yaban Mersini ihracatında Şili önemli bir yere sahip.
Şilili Gıda Üreticileri,
Türkiye İş Dünyası ile Köprü Kurmak İçin İstanbul'a Geldi
Şili ve Türkiye arasında 2011 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın ardından yeni fırsatları paylaşmak üzere  Şili Ticaret Ofisi Pro|Chile* ev sahipliğinde düzenlenen “Flavours Of Chlie / Şili’nin Lezzetleri” adını taşıyan etkinlikte, Şilili gıda üreticileri Türkiye’nin perakende, turizm, yeme-içme sektörlerinin önde gelen temsilcileriyle bir araya geldi. 1 Ekim Salı Günü İstanbul Ritz-Carlton Hotel’de gerçekleşen ikili görüşmeler, Kuru Erik ve Yaban Mersini Seminerleri’yle devam etti.


Yaban Mersini Kullanım Alanları 
Taze meyve olarak
Meyve suyu olarak; tek başına veya diğer meyve sularıyla kokteyl yapılarak.
İlaç sanayisinde; kuru meyvesi, çiçek, kök ve yaprakları
Süt ve süt ürünleri teknolojisinde; dondurma, yaban mersini içeren süt veya yoğurt
Kuru meyve teknolojisinde
Meyveli ekmek, çörek, kek, puding ve pastalarda
Baharat sanayisinde
Meyve salatalarında
Reçel, marmelat ve konserve sanayisinde
Çay; kuru yaprağı ve kuru meyvesi
Diyet mönülerinde

Faydaları:
Göz yorgunluğu, miyopluk, katarakt, karasu (Glokom), şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (Diyabetik retinopati), gece körlüğü, gece görüşünü artırıcı, kamaşma, retinayı güçlendirici, kılcal damar çatlamalarını önleyici ve tavuk karası (retinitis pigmentosa) hastalığının ilerlemesini yavaşlatıcı
Kabızlık, bulantı, mide krampları, ülser önleyici
Kan şekerini düşürücü, iltihaplanma, kolajenin (collagen) stabilize edilmesi
Pıhtılaşmanın azaltılması, damar sertliği oluşumunun engellenmesi ve antioksidan etki
Varis, basur (hemoroid) 'e karşı iyileştirici.
Yeni keşfedilen bir özelliği de somon balığı, yumurta, yulaf, barbunya, bezelye ve ay çekirdeği ile beraber zekayı geliştiren 7 besinden biri olduğu yönündeŞili Ticaret Ofisi Pro|Chile himayesinde düzenlenen  ikili görüşmelerin ardından devam eden panellerin açılış konuşmasını, Şili Ticaret Ofisi Direktörü Gülşan Atalay yaptı


ASOEX Şili Meyve İhracatçıları Birliği, Yaban Mersini Komite Başkanı Andres Armstrong, Şili Yaban Mersini hakkında bilgi verdi; üretim, ürünün cinsi,özellikleri, mevsimi, hasatı ve yeni iş fırsatları ile ilgili bilgileri paylaştı.


Şili Yaban Mersini ve Yaban Mersininin Pastacılıkta Kullanımı konulu panel,  L’école Culinaire Le Cordon Bleu-Paris’den mezun olan Şilili Şef  Pilar  Rodriguez, tarafından hazırlanan lezzetlerden oluşan tadım etkinliğiyle son buldu

Etkinlik Şilili Şef Pilar Rodriguez tarafından hazırlanan akşam yemeğiyle son buldu.Şili’nin dünyaca ünlü şeflerinden Pilar  Rodriguez  tarafından hazırlanan, Şilili lezzetlere özgü akşam yemeğine, iş ve cemiyet dünyasından 300 isim katıldı.

DAHA FAZLA LEZZET

yaban mersinin faydaları 8309388717744659316

Yorum Gönder

emo-but-icon

.........

SOSYAL MEDYA

Image and video hosting by TinyPic

Paylaşalım..

facebook twitter google+ youtube

FACEBOOK SAYFAMIZ

Popüler Yayınlar

Email Takip

Translate

item