ÇAY KEYFİNİ OFÇAY İLE MÜKEMMEL YAŞAYIN

                                 ÇAY KEYFİNİ OFÇAY İLE MÜKEMMEL YAŞAYIN Biz çayın tiryakisiyiz. Bizde çaysız olmaz! Çünkü " Çayı...


                                 ÇAY KEYFİNİ OFÇAY İLE MÜKEMMEL YAŞAYIN

Biz çayın tiryakisiyiz. Bizde çaysız olmaz! Çünkü " Çayı koy geliyorum "dur.Yani önceliklidir." Ne içersiniz?"  diye sormayız " Bir  çay al gel" dir. Yani teklifsizdir." Çayı demledin mi "dir. Yani sohbetin başlangıcıdır. Bir demlik etrafında döner sohbetlerin en içteni.Çarşı pazarda  çok mu gezindin "Ver bir çay molası.Çok mu üşüdün soğuk havada? İç bir çay için ısınsın.Çok mu bunaldın yaz güneşinden? İç bir  bardak hararetini alsın. Çay sıcağı Ana Evi sıcağıdır, Kuzinenin  üzerinden fokurtusu ve kokusu gelir. Çay içmek için bahane gerekmez bizim topraklarda aslında; iyi günümüzde-kötü günümüzde,yazda-kışta,gecede-gündüzde,ömrümüzün her halinde ÇAY.


Hafta sonu kahvaltısında misafirlerimi ağırladım. Kahvaltı sofraları keyifli sohbetler ve çay keyfini uzunca yaşadığımız öğündür. Tam bir çay tiryakisi olan misafirlerim her zamanki gibi çayımı yine çok beğendiler.


Laf aramızda herkes benim çayımı çok beğenir :) Sırrım Ofçay Efsane siyah demleme çay. Onlar çay bu Ofçay dedim. Misafirlerim  çaya doydular." Gerçek çay içtiğimizi anladık" dediler.


Çay bir yaşam biçimidir.Hele onu üretmek başlı başına bir ustalıkmış. Üstün kalitede çay yüksek dağlardan gelir. Çay üretmeyi çayı toplamaktan ibaret sanırdık oysa çay üretimi ne çok emek isteyen zor bir işmiş.Yaprakları toplamakla bitmiyor toplanan yaprakların vakit kaybetmeden fabrikaya taşınması,yanmadan (dalından koparıldıktan sonraki birkaç saat içinde işleme konmazsa soluyor, bozuluyor, yani yanıyor, tadı mükemmel olmuyor). İşte bu yüzden çay fabrikaları çay bahçelerine  en yakın yerlerde kurulur. Toplanan çayın  fırınlanması,özel olarak harmanlanması gerekiyor. Harman ustasının eli değmeden çay evlerimize gelmiyor.


Ofçay’ın farkı işine özünü katması,her bir adımı ince eleyip sık dokuması. Ofçay çayı özenle, her bir aşamasına hak ettiği emeği vererek, geleneklerinden taviz vermeden üretiyor. Bu kadar emek ve özenin sonunda lezzeti de mükemmel. Ofçay’ın dökme siyah çaylarının, kendine özgü bir lezzeti ve harmanı var. Emek verenlerden biri eksik olsa Ofçay mükemmel olmaz.

Lezzetin arkasındaki sır da buymuş, çay toplayan kadınlardan demleyenlere kadar biri eksik olsa mükemmel olmaz.

Kardeşim bir Karadeniz turunda çay hasadına katılmış ve şöyle anlatmıştı:

" Yemyeşil çay bahçelerinde rengarenk baş örtülerini ve peştemallerini giyinmiş Karadeniz kadınları bir yandan türkülerini söyler bir yandan makas ile yaprak yaprak çayı toplar.Tüm doğallıklarıyla doğanın muhteşemliğini bir kez daha görmenizi sağlarlar. Görüntü öyle muhteşem ki çaya bir kez daha aşık olursunuz".Kardeşimde Karadeniz'e aşık olup defalarca Karadeniz turlarına katılanlardan.

Çayın evlerimize gelmeden önceki bu mükemmel yolculuğuna bir gün bende katılmak isterim

Yaşamımızın en keyifli içeceğini en mükemmeliyle bize ulaştıran Ofçay'a teşekkürler

DAHA FAZLA LEZZET

tea 4172237409909685701

Yorum Gönder

 1. Çay hakkında da, Ofçay hakkında da bilgilendik. Teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 2. Çay vazgeçilmezlerimden, yazını okudum bir çay demlemeye gideyim bari ♥ Teşekkürler ♥

  YanıtlaSil
 3. Cok guzel bir yazi olmus. Emekletinize saglik.

  YanıtlaSil
 4. Biz de tercih ediyoruz ve çok seviyoruz tadını :)

  YanıtlaSil
 5. Of çay zannedersem hiç içmedim bir daha ki çay satın almada bu markayı almayı düşünüyorum :)

  YanıtlaSil
 6. Ofçayın farkını fark edeceksiniz :like:

  YanıtlaSil
 7. Selma'cım ellerine sağlık..Sofran da çayın da yazın da harikaa👌👌

  YanıtlaSil
 8. kahvaltının olmazsa olmazı Çay gerçekten :)

  YanıtlaSil
 9. bak nasıl canım çekti şimdi selma ablacım :)

  YanıtlaSil

emo-but-icon

.........

SOSYAL MEDYA

Image and video hosting by TinyPic

Paylaşalım..

facebook twitter google+ youtube

FACEBOOK SAYFAMIZ

Popüler Yayınlar

Email Takip

Translate

item