GÜNE NESCAFE İLE BAŞLA

                     " GÜNE Bİ' NESCAFE İLE BAŞLA" Nescafé’den Dünya Kahve Günü’n de çekirdekten fincana kahve hikayesi ...

                    " GÜNE Bİ' NESCAFE İLE BAŞLA"
Nescafé’den Dünya Kahve Günü’n de çekirdekten fincana kahve hikayesi
Kahve çekirdeği


Bugün kahve,  tüm dünyada petrolden sonra  en çok ticareti yapılan 2. ürün konumunda. 1938’de ilk kez çözünür kahveyi icat ederek kahvenin bu kadar yaygın tüketilmesinde önemli rol oynayan Nescafé’nin hazır kahve için bulduğu çözüm aslında basittir. Tek tek elle toplanan doğal kahve çekirdekleri önce kavrulur, sonra basınçlı su kullanılarak kahvenin özü çıkarılır. Sonra bu öz kurutularak çözünebilir kahve elde edilir.  Bu süreçlerde kahve sudan başka hiçbirşeye temas etmez.


Hiç kahve ağacı görmüş müydünüz? Bugün "Dünya Kahve Günü" Ve biz nescafetr davetiyle Kuruçeşme La Mancha Cafe'de keyifli bir etkinliğe katıldık...Gördüğünüz bu küçük kahve ağacından 3 yıl sonra ürün toplamaya başlayacağım.. Evimin salonunda hep bir kahve ağacım olsun istemişimdir...Mis gibi evim kahve koksun..Çevremizde ki bir kac çiçekçide bulamamistim...Bugun nescafetr bizlere bu kahve ağaçlarını hediye edince dünyalar benim oldu ...Çok teşekkür ederim.


İlk kez 1983 yılında Japon Kahveciler Derneği tarafından başlatılan Dünya Kahve Günü, (29 Eylül) dünyanın en popüler içeceklerinden olan kahvenin var oluşunu kutlamak ve hatırlamak amacıyla bugün kutlandı. Hazır kahvenin mucidi Nescafé ise Dünya Kahve Günü’nde Nescafé 360 adı verilen yepyeni bir mobil uygulamayla kahveseverlere Brezilya’daki kahve tarlalarında 3 boyutlu bir deneyim yaşattı.Kahve,  tam 11 asırdır hayatımızda ve dünyada sudan sonra en fazla içilen içeceklerden biri. Efsanenin en başı ise meraklı bir keçiye dayanıyor. Khaldi adlı çobanın keçisi kırmızı bir meyveyi yer ve daha enerjik, hareketli olmaya başlar. Bir kaç kez tekrar eden bu değişikliğin nedenini merak eden Khaldi ise cevabı kahve ağacı ve kahve çekirdeklerinde bulur.  Türkler ise 1517’de Yemen valisi sayesinde kahve ile tanışır ve o kadar sever ki tüm dünyaya yayılmasına vesile olur. 

Brezilya’daki kahve tarlalarına 3 boyutlu tur

Bu sene Dünya Kahve Günü’nde Google işbirliğiyle yepyeni bir mobil uygulamayı kahveseverlerin beğenisine sunan Nescafé, Nescafé 360 adı verilen yeni Google Cardboard uygulmasıyla meraklılarını Brezilya’daki kahve tarlalarına 3 boyutlu sanal bir tura davet ediyor. Hem Apple hem de Android telefonlara uyumlu olarak, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 13 faklı ülkede kullanıcılara sunulan uygulama tüm akıllı telefonlardan deneyimlenebiliyor.


Bugün Türkiye’de hazır kahve toplam 15.5 milyon hanede tüketiliyor. Türkiye’de süt ve kahve kreması ile birlikte yaygın olarak tüketilen kahve; Meksika’da tarçın, Belçika’da çikolata, Nijerya’da limon, Senegal’de ise karabiber eklenerek tüketiliyor. Sağlık açısından da kahve üzerinde bir çok bilimsel çalışma yapılmıştır. Yapılan araştırmalar, günde 4-5 fincan orta düzey kahve alımının (400 mg kafein) yeterli ve dengeli beslenme düzeninin bir parçası olabileceği ve sağlık yararları sağlayabileceğini göstermektedir Kokusunu duyduğumuz andan itibaren duyularımızı harekete geçiren kahve, beslenmede önemli bir antioksidan kaynağıdır2. Kahvenin ayrıca, içeriğindeki kafein ile fiziksel ve zihinsel performans üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Günde 400 mg kafein alımının güvenli olduğunu bildiren Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, 75 mg kafeinin (ortalama 1 fincan kahvedeki kafein miktarı) dikkat ve konsantrasyonu arttırabildiğini belirtmektedir.

Nescafé Hakkında

NESCAFE’nin hikayesi, 1930 yılında Brezilya Hükümeti’nin Nestlé’ye başvurması ile başladı. Nestlé’nin mucitlerinden Max Morgenthaler, ekibiyle, kahvenin doğallığını koruyarak sadece su eklenmesiyle kaliteli bir fincan kahve yapabilmenin yolunu aradı. İsviçre laboratuarlarında tam 7 yıl süren uzun araştırmalar sonunda cevabı buldular. Bu yeni ürüne “Nestlé” ve “Café” kelimelerinin birleşmesinden oluşan “Nescafé” ismi verildi. İlk defa 1938’de İsviçre’de satışa sunulan Nescafé, bugün dünyada 150’den fazla ülkede satılıyor ve her saniyede 4000 fincandan fazla Nescafé içiliyor. Sürekli gelişen yenilikçi teknoloji ile özenle seçilmiş kahve çekirdeklerinden üretilen Nescafé, Türkiye’de ve dünyada milyonlarca tüketicinin ilk tercihi. Türkiye’de çözünebilir kahve pazarının lider markası olan Nescafé; Nescafé 3ü1 Arada, Nescafe Xpress , Nescafé Classic ve Nescafé Gold ve daha pek çok ürünü ve kahve makine sistemi  ile milyonlara tüketiciyle eşsiz bir kahve deneyimi sunuyor.DAHA FAZLA LEZZET

NEW 818848783171737649

Yorum Gönder

  1. Çok güzel bir etkinlik olmuş inşallah ev ortamında ağacınızı büyütebilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler içinde tşk ederim sevgiler

    YanıtlaSil
  2. kahvesiz bir sabah düşünemiyorum zaten...

    YanıtlaSil

emo-but-icon

.........

SOSYAL MEDYA

Image and video hosting by TinyPic

Paylaşalım..

facebook twitter google+ youtube

FACEBOOK SAYFAMIZ

Popüler Yayınlar

Email Takip

Translate

item